Tüm Erkeklerin Sevebileceği 6 Bot Modeli

Erkek modasında sonbahar kış denildiği zaman palto, kaşkol, bere, bir yana, belki de en dikkat edilmesi gerekli olan kısım botlardır. Elegan bir şıklığın temsili olan ayakkabıların en babası olan erkek botları kış boyunca gerek şehir gerekse outdoor olmak üzere farklı şartların en fonksiyonel parçalarıdır. Bu bakımdan hem şıklık ve stil hem de fonksiyon açısından, bir erkeğin sahip olması gerekli olan bot modellerini yakından inceleyelim dedik.

1. Oxford stili botlar

Şehir erkeğiyseniz ve ayakkabı şıklığını, takım giysi, kaşmir düz kesim palto gibi şık giysiler altında bot ile tamamlamanız gerekirse kullanacağınız modeller Oxford bot modelleridir. Bu modelleri, klasik ayakkabının bot halini almış modelleri olarak da görebiliriz. Son senelerde kauçuk ve deri tabanları kalınlaşan, tek dikişli ya da dikişsiz modelleri beraberinde deri ve nubuk kombinesi olan “Balmoral” tipi olanları ile göz dolduran bir bot modelidir.

2. Timberland tarzı botlar

Ülkemizde daha çok Timberland erkek botu ya da Caterpillar erkek botu olarak da karşımıza çıkan, hip-hop yıldızlarının ya da sporcuların vazgeçmediği efsane modellerdir. Bu tip bot modelleri mavi denimler, oduncu gömleği ya da eşofman ile dahi bir hayli iyi uyum sağlar. Su geçirmez ve sert tabanlı modelleri, sağlamlığı ile yıllarca kullanılabilir tip botlardır. Klasik açık kahve modeli ile yıllarca eskimez iş tipi bir bot olarak gardrobunuzdan eksik olmasın.

3. Safari stili botlar

Kısa ya da orta boğazlı, geniş burunlu ve genel olarak nubuk/süet malzemeyle yapılan, toprak renkleriyle bilinen modellerdir. Bomber tipi ceketler, yağmurluklar, canvas ve chino pantalonlar ile bir hayli iyi kombin oluştururlar. Çok soğuk olmayan havalarda, smart casual bir görüntü veren, şıklık ile sporluk arasında dengeli bir stil sağlamayı başaran modellerdir.

4. Chelsea stili botlar

Siyah ve parlak deri malzemeden, açık kahve nubuk malzemeye kadar farklı yüzeye sahip, bağcıksız ve uzun boğazlı bot modelleridir. Düz kesim, şık kumaş pantolonlardan, yün ve bol pantolonlara, denimlere, chinolara farklı pantolon modelleriyle uyum sağlarlar. Bakım isteyen modeller olmakla beraber, ayağınızı sarıp sarmalarlar.

5. Yürüyüş botları

Hiking ya da trekking botları olarak bilinen outdoor modellerdir. Genelde bu modeller spor görünümde olmakla beraber, şehire çok daha uygun tiplerinde dahi halka bağcıklar, ek bağcık yuvaları olabilmektedir. Mevsime göre farklı yürüyüş ayakkabısı modelleri arasında su geçiren ya da geçirmeyen, içi termal astarlı model botlar mevcuttur. Bu model botlar edinecekseniz hangi coğrafya ve koşulda giyeceğinizi önceden belirleyin. Özellikle şehir dışı gezilerine giden, doğa yürüyüşlerini sevenlere önerilir.

6. Brogue stili botlar

Brogue tipi botlar biraz daha spesifik stile sahip erkeklerin tercihi gibi görünse de doğru kurgulandığında farklı giysiler ve ambiyanslarla iyi kombinlenebilecek modellerdir. Genelde yün blazerlar, yün pantolonlar gibi ağır giysileri kaldırabilecek, şıklığı entellektüel ya da sofistike bir yerlerden yakalayan bir bot modeli olan bu modellerin kalın tabanlı ve işlemeli olanları ilgi görmektedir. Sürekli bakım ve ilgi isteyen modeller olarak botların yanında ayakkabı bakım malzemelerini de eksik etmeyi unutmayın!